
Corian to nietypowy materiał powierzchniowy, wynaleziony w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia przez koncern chemiczny DuPont. Trwały, jednorodny, składa się z żywicy akrylowej (polimetyl, metakrylan, PMMA) i minerałów naturalnych. Corian wykorzystywany jest najczęściej jako materiał wykończeniowy w domach prywatnych i budownictwie biurowym. Korzystają z niego projektanci, architekci, producenci, a nawet artyści. Z Corianu najczęściej wykonuje się blaty kuchenne, ale także parapety, zlewozmywaki, krany i wanny, nadając im przy tym gustowne kształty i odważne efekty kolorystyczne.
Corian to bardzo elegancki materiał, stosowany przez osoby, którym zależy na estetycznym wyglądzie wyposażenia w różnego typu pomieszczeniach. Liczne zalety Corianu przemawiają do wyobraźni potencjalnych klientów. To w końcu materiał cechujący się wysoką odpornością na wodę, ścieranie, wysokie temperatury czy rozwój bakterii i grzybów. Nie niszczeje pod wpływem krótkotrwałego działania większości czynników chemicznych, jest łatwy w czyszczeniu (i to bez konieczności używania specjalnych środków), a także pozwala się łączyć w jednolite kształty z innymi elementami wyposażenia, które wykonano z tego samego materiału. Prosty w montażu, przyjemny w dotyku oraz dostępny w wielu różnych barwach i odcieniach – jednolitych, wzorzystych czy imitujących wygląd naturalnego kamienia. Zalet płynących z zastosowania Corianu jak widać nie brakuje.
Użytkownicy Corianu powinni jednak pamiętać, że materiał może ulec zarysowaniu, na przykład w kontakcie z ostro zakończonymi elementami. Niektórych klientów odstrasza również cena produktu, choć warto pamiętać, że Corian posiada tańsze zamienniki. Zaliczają się do nich Staron (producent Samsung), Kerrock (producent Kolpa), Hi-Macs (producent LG) oraz Hanex (producent Hanwa). Wszyscy producenci dają gwarancję długotrwałego użytkowania materiału.
W pomieszczeniach biurowych Corian wydaje się świetną propozycją na wykończenia blatów, płyt, parapetów czy kranów. Wiele współczesnych firm zdecydowało się zainwestować w ten materiał, co z pewnością przyniosło pozytywne efekty, zarówno estetyczne, jak i wynikające z jego trwałości. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że projektanci i architekci tak często i ochoczo proponują swoim klientom tego typu rozwiązanie przy wykończeniach niektórych elementów wyposażenia.
0 Comments