
Dowiedz się, dlaczego na mediaporty chętnie decydują się firmy, którym zależy zarówno na komforcie takiego rozwiązania, ale także na perfekcyjnym wyglądzie wnętrz biurowych!
Mediaport to nazwa pochodząca z języka angielskiego, która powstała z zestawienia dwóch słów, tj.: „media” w znaczeniu transmisji danych i „port”, czyli gniazda elektronicznego do podłączania urządzeń zewnętrznych. W praktyce termin mediaport oznacza zespół zintegrowanych przyłączy komputerowych i RTV, umożliwiających szybkie podłączenie wielu urządzeń multimedialnych jednocześnie, co ułatwia korzystanie z nich, a także utrzymywanie porządku w kablach na stanowisku konferencyjnym lub roboczym.

Przykład instalacji mediaportu widzianej od spodu blatu stołu roboczego. Kable wychodzą dołem i trafiają od razu do listew. Dzięki temu użytkownik o nie nie zaczepia.
Mediaporty znajdują najszersze zastosowanie w salach konferencyjnych, gdzie duża ilość stanowisk dla użytkowników oraz potrzeba korzystania ze sprzętu multimedialnego podczas spotkań, wymuszają potrzebę łatwego dostępu do przyłączy dla laptopów, tabletów, telefonów komórkowych, monitorów LCD i projektorów. Wówczas w mediaporcie, oprócz zwykłych gniazd elektrycznych, najczęściej znajdują się takie przyłącza jak: RJ45 (Ethernet), USB, HDMI, DVI.

Widok na mediaporty z góry. W tej opcji, każdy użytkownik ma w blacie swojego stanowiska indywidualne przyłącze.
Obok zastosowania praktycznego, mediaporty świetnie podkreślają nowoczesną stylistykę mebli biurowych, takich jak stoły konferencyjne, biurka gabinetowe i managerskie oraz pulpity konferencyjne. Mediaporty są też wykorzystywane jako wyposażenie wielostanowiskowych układów roboczych bench, po to by podnieść komfort i wydajność pracy – choć w tym przypadku projektanci mebli biurowych częściej skłaniają się ku uchylnym blatom, które spełniają podobną funkcję.
Mediaport jest zasilany najczęściej z gniazda znajdującego się w podłodze, czyli z tzw. floorboxu. Z uwagi na to, ilość dostępnych przyłączy podłogowych w jednym pomieszczeniu, określa ilość mediaportów, które możemy zainstalować w danym blacie meblowym. W praktyce, np. w przypadku dużych stołów konferencyjnych, przy użyciu jednego floorboxu możemy połączyć nawet trzy mediaporty. Wówczas połączenie między florboxem a mediaportem odbywa się za pośrednictwem stelażu w meblach albo elastycznego kanału kablowego, tzw. kręgosłupa, do którego wprowadza się wiązkę przewodów integrujących jedno łącze z drugim. Kręgosłup jest wtedy stałym elementem instalacji, dzięki któremu eliminujemy konieczność stosowania przedłużaczy kablowych.
W przypadku kilku stołów z mediaportami, wystarczy podłączyć do floorboxu tylko jeden z nich, gdyż resztę kabli łączy się szeregowo i w ten sposób doprowadza się je do pozostałych mediaportów.
![]() |
![]() |
|
W Centrum Technologii Informatycznych przy każdym stanowisku montowaliśmy osobny mediaport, a także dodatkowe mediaporty przeznaczone do podłączenia różnych nietypowych urządzeń. |
Istnieje kilka typów mediaportów ze względu na ich konstrukcję i wygląd. Do najczęściej stosowanych przez nas rozwiązań zaliczamy mediaporty obracane, uchylne i wysuwane ponad powierzchnię blatów. O wyborze decyduje najczęściej to, jak dany mediaport będzie się prezentować po zainstalowaniu w blacie stołu, biurka lub pulpitu konferencyjnego użytego do aranżacji pomieszczenia.
Część dostarczanych przez nas mediaportów wykonywana jest metodą maszynową, natomiast część ręcznie, na specjalne zamówienie naszych Klientów.
Jako ciekawostkę podajmy, że niektórzy producenci stosują nietypowe mediaporty instalowane w siedziskach sof modułowych, przy pomocy których można zaaranżować kącik mebli wypoczynkowych – np. w firmowej recepcji – dając gościom łatwy dostęp do przyłączy komunikacyjnych i zasilających.
![]() |
![]() |
|
Przykład innego zastosowania mediaportu. W tym przypadku jest częścią konstrukcji sofy wypoczynkowej do firmowej recepcji. |
0 Comments