
Biuro open space jest ciekawym przykładem na to, jak w ciągu kilkunastu lat może się przeobrazić przestrzeń pracownicza z surowej i oszczędnej w wyposażenie, w komfortową i przyjazną dla użytkownika. W tym artykule opisujemy charakterystyczne cechy takiego biura oraz kierunek zachodzących w nim obecnie zmian.
Pochodzenie terminu open space
Anglojęzyczne pojęcie open space oznacza po prostu otwartą przestrzeń biurową – dokładniej – otwartą przestrzeń pracy, czyli taką, w której znajduje się wiele stanowisk roboczych zaaranżowanych na jednej wspólnej powierzchni. Bardzo często jest to przestrzeń, której integralnym elementem są szerokie korytarze łączące kilka oddzielnych powierzchni biurowych wyposażonych w stanowiska pracownicze typu bench.

Pod blatami znajdują się podwójne kontenery zamykane na klucz. W środku przechowywane są przedmioty pracowników. Meble służą też do oddzielania stanowisk roboczych.
Przeciwieństwem biura open space jest biuro z wydzielonymi gabinetami, gdzie praca odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Układ przestrzenny ograniczony ścianami utrudnia komunikację pomiędzy pracownikami, dlatego alternatywą dla niego stało się biuro open space, w którym brak barier architektonicznych sprzyja werbalnej wymianie informacji i utrzymywaniu kontaktu wzrokowego.
Pierwsze biura open space
Rozwiązanie open space jako pierwsze zaczęły stosować korporacje, ze względu na dużą ilość zatrudnianych pracowników. Ich kadry zarządzające musiały stworzyć optymalne warunki dla:
- usprawnienia komunikacji w dużej grupie osób;
- efektywnego kierowania strumieniem zadań;
- skutecznej kontroli efektywności pracy.
Pomocnym środkiem okazało się aranżowanie otwartych przestrzeni biurowych, w których mieści się więcej pracowników i – co bardzo istotne – łatwiej o pracę zespołową.

Przykłady stanowisk roboczych w układach bench. Zastosowanie pojedynczych biurek ograniczyłoby wolną przestrzeń i utrudniłoby swobodne poruszanie się po wnętrzu z powodu wąskich ciągów komunikacyjnych.
Po czasie okazało się, że przestrzeń open space ma też pewne braki. W dużej zbiorowości osób trudniej się skupić i jest więcej hałasu. Zaczęto się zastanawiać, jak wyeliminować oba mankamenty. Jednym z wyjść okazało się zastosowanie wielostanowiskowych układów roboczych typu bench w konfiguracjach wyspowych. Ponadto rozpowszechniło się też używanie częściowych przegród pomiędzy stanowiskami. Dzięki nim pracownicy zyskali minimum prywatności ale też zachowali możliwość prowadzenia łatwej komunikacji. Rezultatem modyfikacji była poprawa komfortu i efektywności pracy.
Open space w naszych realizacjach
Są jednymi z tych przestrzeni dla pracowników, które urządzamy najczęściej. Od kilkunastu lat zdobywamy nowe doświadczenia w podnoszeniu ich funkcjonalności i uatrakcyjnianiu wyglądu.

W tle stanowiska robocze w układzie wyspowym. Znajdują się w centralnej części przestrzeni pracowniczej. W takiej konfiguracji biurek, nieodzowne jest zastosowanie przyłącza floorbox, po to by w sposób uporządkowany podłączyć kable do urządzeń biurowych znajdujących się na blatach.
Obok wielostanowiskowych układów roboczych bench i rozmaitych przegród o różnej wysokości i charakterystyce materiałowej, często stosujemy w nich kontenery cargo, które rozdzielają stanowiska pracy i dają dodatkowe miejsce do przechowywania przedmiotów biurowych.
Aranżacja tego typu biur wymaga przyłączy podłogowych floorbox, a co za tym idzie, także tzw. kręgosłupów łączących kable w jedną wiązkę. Dzięki temu przewody prowadzone są w uporządkowany sposób do urządzeń biurowych znajdujących się na blatach stanowisk roboczych.
Istnieje też cały szereg rozwiązań aranżacyjnych, które stosujemy w przestrzeniach open space dla osiągnięcia standardów tzw. cichego biura. Należą do nich m.in.:
- dźwiękochłonne wykładziny podłogowe;
- przepierzenia stanowisk pracowniczych z tkaniną akustyczną;
- dźwiękoszczelne przegrody ze szkła i aluminium do zmiany układu przestrzeni biurowej;
- mechanizmy cichego domykania szuflad i drzwi meblowych;
- żaluzjowe zamknięcia szaf załamujące dźwięk;
- farby akustyczne.
Przykłady biur open space urządzonych przez naszą Firmę
Wykonywanie otwartych przestrzeni biurowych jest ciągle obowiązującym trendem, lecz trend ten, wraz z rozwojem technologii wnętrzarskich i zmieniającymi się modami, podlega ważnym modyfikacjom.

Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni open space, blaty biurek są dość duże. Dodatkowo dla poprawy komfortu pracowników siedzących naprzeciwko siebie, stanowiska przedzielone są przegrodami.
Dotyczy to na przykład stanowisk pracy, z których coraz częściej wydziela się odrębne zespoły robocze przy pomocy ścianek działowych, zwiększając ich komfort i funkcjonalność.
Więcej uwagi przywiązuje się również do wypoczynku i wygody pracowników. Na terenie biur open space powstają tzw. przestrzenie chilout’owe, np. zakątki z sofami i fotelami. To znaczy, że pomieszczenie socjalne przestaje być jedynym miejscem na przysłowiowe złapanie oddechu.
W otwartych biurach pojawiają się też miejsca na „budki telefoniczne”, w których można prowadzić rozmowę izolując się od odgłosów z zewnątrz.
Jednym z nowszych rozwiązań są także strefy krótkich spotkań, wyposażone w wygodne siedziska i stoliki, a także miejsce do tzw. standup meetings, wyposażone w wysokie biurka, przy których można stanąć i naradzić się przed rozpoczynającym się dniem pracy.
Jednym słowem, biura open space są coraz bardziej komfortowe a pracownicy mogą się czuć w nich bardziej swobodnie. To w istotny sposób eliminuje stres wynikający z codziennych obowiązków zawodowych.
0 Comments