Jak zaprojektować gabinet prezesa banku?

Wnętrze gabinetu prezesa to paradoksalnie jedna z najtrudniejszych przestrzeni do aranżacji.

Przy projektowaniu gabinetu prezesa nie można pozwolić sobie na powtarzalność i operowanie stereotypami. Nie bez powodu w branży meblowej funkcjonuje powiedzenie „Pokaż mi swój gabinet, a powiem ci, kim jesteś i jak zarządzasz firmą”.

Gabinet prezesa banku wcale nie musi być wypełniony meblami z najwyższej półki – najdroższymi i najmodniejszymi. Specyficzne wnętrze musi spełniać szereg warunków, aby być wizytówką menedżera, jego filozofii i sposobu zarządzania.

 

Czym jest gabinet prezesa?

To chyba najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać przed przystąpieniem do projektowania. Wraz z nim pojawia się drugie – kim jest i jaki jest prezes, dla którego gabinet aranżujemy.

Może to być osoba na wskroś nowoczesna – wyznająca zasadę, iż prezes to członek zespołu tylko odpowiedzialny za wszystkich. Bardzo często wtedy gabinet prezesa jest ulokowany bardzo blisko zespołu, może za szklaną ścianką, a może w ogóle to po prostu biurko obok. W takim przypadku to detal – element biurka, kolor, pomocnik albo fotel są wyróżnikiem. Często gabinet jest wtedy tylko gabinetem do spotkań z ważnymi klientami, gośćmi – a nie pokojem do pracy. Fotele, krzesła – wiadomo – dobrej jakości, ale nie epatujące ceną. Wszystko eleganckie i wyważone.

Jednak, gdy prezes to osoba sprawująca swą funkcję od lat, swym doświadczeniem bogatsza od niejednego prezesa firmy konkurencyjnej, osoba konserwatywna i wyznająca zasadę zdrowego dystansu w stosunku do współpracowników, często pojawia się duże biurko gabinetowe, nierzadko fornirowane, z wygodnym fotelem, obowiązkowo skórzanym. Osoba odwiedzająca siada na wygodnym krześle, ale świadomość obecności w gabinecie prezesa jest tu mocno akcentowana.

Co łączy te wnętrza?

Wiadomo, że nie można zapominać też o zasadach, które zawsze dotyczyć będą aranżacji gabinetu prezesa, niezależnie od jego charakteru. Wnętrze to musi być spójne i jasne.

Ściany i sufit to ramy, które nie mogą pozostać w sprzeczności z wyposażeniem. Jasne kolory zawsze optycznie powiększają wnętrze. Rodzaj podłogi powinien być dobierany wraz z meblami, bo nie każdy fotel i nie każde biurko dobrze prezentują się na wykładzinie, a z kolei drewniana posadzka też warunkuje rodzaj kółek czy nóg krzeseł i fotela. Istotne znaczenie ma ustawienie mebli w gabinecie. Nie należy zbyt mocno spychać ich na ścianę ani też wysuwać do przodu, a już na pewno błędem jest tworzenie na środku wyspy, bo to może zostać odczytane przez gości jako brak pewności siebie lub brak profesjonalizmu nie tylko w wystroju wnętrza, ale co gorsze – w przedmiocie działalności firmy.

Gabinet prezesa to centrum zarządzania firmą. To tu zapadają kluczowe decyzje, to tu ważą się losy firmy i dalsze kierunki jej rozwoju. Prezes to osoba spajająca firmę – niezależnie od tego, ile ma oddziałów. I to też odzwierciedlać powinien jego gabinet.