
DOWIEDZ SIĘ, CZYM JEST BENCH, DO JAKICH PRZESTRZENI BIUROWYCH ZOSTAŁ ZAPROJEKTOWANY I JAKIE MA ZALETY?
Skąd się wzięło pojęcie bench?
Nazwa „bench” pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ławkę”, natomiast w branży aranżacji biur, pojęcie to odnosi się do wielostanowiskowego układu roboczego. Porównanie z ławką wynika zapewne ze sposobu rozlokowania pracowników przy blatach biurek, siedzących jeden obok drugiego lub naprzeciwko siebie.
Co istotne, o bench’u mówimy tylko wtedy, gdy wszystkie blaty biurek w układzie wielostanowiskowym łączy wspólny stelaż.
Dlaczego wymyślono układy bench?
Wielostanowiskowe układy robocze powstały na potrzeby dużych firm o rozbudowanej strukturze organizacyjnej, które korzystają z otwartych przestrzeni biurowych typu open spece, gdzie koniecznym było pogrupowanie pracowników w sekcje, zgodnie z ich kompetencjami. Zastosowanie pojedynczych stanowisk roboczych w takich warunkach:
- utrudniałoby komunikację werbalną i wzrokową pomiędzy poszczególnymi osobami;
- byłoby niekorzystne pod względem optymalizacji wykorzystania dostępnej przestrzeni;
- skutkowałoby powstaniem skomplikowanego układu ciągów komunikacyjnych, który by uniemożliwiał łatwe poruszanie się po przestrzeni biura.
W związku z tym, wśród konstruktorów mebli biurowych pojawiła się koncepcja łączenia pojedynczych stanowisk roboczych w całe zespoły, w których dla zwiększenia stabilności zaczęto stosować wspólną konstrukcję nośną w postaci stelażu.
Zalety układów bench
Konstrukcja nóg
W wielostanowiskowym układzie roboczym istotna jest konstrukcja nóg. Wykonana jest w taki sposób, że każda noga znajdująca się pomiędzy blatami, zawsze jest cofnięta do środka. To skutkuje tym, że pracownik może się przesuwać bez ograniczeń pomiędzy jednym blatem a drugim o nic nie zaczepiając.
Indywidualna wielkość stanowisk roboczych i modułowość
W układach typu bench istnieje mnogość wymiarów stanowisk roboczych. Każde miejsce dla pracownika może mieć różną, indywidualnie mierzoną długość, np.: 140cm, 160cm, 180cm i więcej, mnożoną przez kolejne układy bench.
Każdy system wielostanowiskowy składa się z modułów, dzięki którym jest łatwy w rozbudowie. To sprawia, że wpasowanie stanowisk roboczych do dostępnej przestrzeni jest dużo prostsze. Powierzchnię biura można zagospodarować optymalnie, co do centymetra kwadratowego.
Porządek w kablach
Atutem układów bench jest także znacznie łatwiejsza możliwość zagospodarowania dużej ilości przewodów telefonicznych lub kabli typu LAN, USB czy HDMI, występujących w przestrzeniach typu open space. Do tego celu wykorzystywane są długie kanały pod blatami stanowisk roboczych, służące do odprowadzania przewodów w kierunku tzw. kręgosłupa, który w jednej wiązce prowadzi je do przyłącza podłogowego o nazwie floorbox. Dzięki temu w miejscu pracy panuje większy porządek.
Renomowani producenci układów wielostanowiskowych stosują dodatkowy mechanizm przesuwnych blatów, po to by ułatwić dostęp do kabli, bez konieczności dostawania się do nich od spodu.
Prywatność i komfort w miejscu pracy
Z czasem w konstrukcjach typu bench zaczęto też stosować rozwiązania zwiększające poczucie prywatności, po to by poprawić pracownikom komfort i polepszyć ich wydajność. Do tego celu zaprojektowano przegrody – także w wersji z wykończeniem tapicerskim – które dodatkowo pochłaniają dźwięk i można do nich przypinać notatki przy pomocy szpilek i pinezek.
Więcej przestrzeni na przedmioty biurowe
Połączona konstrukcja układów bench umożliwia wykorzystanie kontenerów w ciasnych przestrzeniach, w których użytkownikowi zależy na każdym centymetrze kwadratowym biura. Kontenery stosuje się zamiast nogi pomiędzy blatami jako podporę, zyskując przy tym dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy pracowników. Zresztą coraz częściej zauważamy trend do stosowania rozwiązań typu cargo – np. szafek systemowych lub spersonalizowanych – zamiast przegród, które jednocześnie mieszczą dużą ilość dokumentów i zasłaniają stanowiska robocze, dając pracownikom poczucie prywatności.
Trendy na przyszłość
Do tej pory w wielostanowiskowych układach roboczych wszystkie pulpity znajdowały się na jednej wysokości. Obecnie zauważamy wśród naszych Klientów coraz większe zainteresowanie blatami o niezależnie regulowanej wysokości, które można z łatwością dostosować do potrzeb osób o niskim i wysokim wzroście. Mechanizm ułatwia regulację w bardzo dużym zakresie, nawet do wysokości umożliwiającej pracę na stojąco. Podnoszenie i opuszczanie blatów odbywa się przy użyciu korby, przycisku blokady, lub też służy do tego cichy silnik elektryczny. Przewidujemy, że dzięki takiemu rozwiązaniu, jakim jest bench, komfort i wydajność pracy w wielostanowiskowych układach roboczych wzrośnie jeszcze bardziej. Wygodna pozycja siedząca, zgodna z zaleceniami BHP, to mniejsze zmęczenie pracownika i mniejsze ryzyko powstania uszczerbków na zdrowiu, co przekłada się bezpośrednio na korzyści finansowe dla Firm.
0 Comments