
W piekarni powstaje chleb. W drukarni materiały drukowane. A do czego służy biuro? Gdyby budynki były maszynami, które mają wykonywać konkretne zadania, to jaką funkcję miało by biuro? Co by wytwarzało i jaka byłaby jego specyfikacja?
OPERATOR
Dobrze wykonane maszyny, są dobrze dopasowane do swoich operatorów. Rozwój maszyny to nie tylko ich coraz większe możliwości, ale również coraz większe dopasowanie do ich użytkowników. Jeśli biuro byłoby maszyną, to jak mogło by być lepiej dopasowane do swoich operatorów? Jakie powinno mieć cechy, żeby poprawiało wydajność pracy?
Między 24, a 26 stycznia w Katowicach odbywał się 4 Design Days. Ta coroczna impreza gromadzi architektów, projektantów i producentów – osoby, które na co dzień tworzą miejsca użyteczności publicznej: biura, punkty usługowe, obiekty kultury i edukacji, a także przestrzeń miejską. Oto garść inspiracji do projektowania wnętrz użytkowych, które zebraliśmy podczas tegorocznego 4DD.
WYGODA
Praca to synonim wielkiego wysiłku pełnego przeciwności i niewygód? Wiele osób niestety tak właśnie uważa. Gdyby jednak praca była przyjemna, pociągająca i wygodna to wykonywalibyśmy ją chętniej i efektywniej. Jeśli operowanie jakąś maszyną sprawia nam przyjemność to robimy to znacznie lepiej. Jeśli mniej odciska się na naszym zdrowiu, to przez daną pracę będzie mogli wykonywać przez długie lata. To dlatego biuro powinno być wygodne i pełne różnych udogodnień, a już na pewno należy usuwać z niego to wszystko co pracę utrudnia.
DYSTRAKTORY
Co dziś najbardziej przeszkadza w pracy? Od lat problemy są te same. Dzięki licznym działaniom zmienia się tylko ich natężenie. Dużym utrudnieniem jest mocno ograniczona prywatność (o czym więcej za chwilę). Konieczność siedzenia w jednym miejscu bardzo negatywnie wpływa na zdrowie. Akustyka biur pozostawia bardzo wiele do życzenia. Jakość powietrza przepuszczonego przez klimatyzatory jest bardzo niska. Problemem jest temperatura, której nie da się dopasować do różnych potrzeb użytkowników. Poważnym wyzwaniem jest odcięcie pracowników od świata przyrody w sterylnie zamkniętej przestrzeni.
LAGOM
Powyższe destruktory jasno pokazują, że brakuje nam w życiu równowagi. Dotyczy to nie tylko pracy i życia prywatnego – choć te dwa aspekty najlepiej ten brak pokazują. Złotego środka będącego przepisem na dobre życie ludzkość szuka od dawna. Co jakiś czas pojawiają się nowe słowa próbujące opisać przepis na takie życie. Bardziej biznesowe sustainability, duńskie hygge, czy angielskie well-being, a ostatnio szwedzkie lagom. Co to jest lagom? To szwedzki sposób na zrównoważone życie. Bez skrajności i chorej ambicji. W umiarkowaniu i z radością z tego co się ma. Zarówno co do pracy, rodziny i zdrowia. W zgodzie ze światem natury. To podejście dotyczy również projektowania i tworzenia wnętrz.
MIXED-USE DEVELOPMENT
Równowagę, której nam trzeba ciężko osiągnąć żyjąc w zwariowanym świecie. Jedną z większych uciążliwości naszych czasów jest nieustanna bieganina po mieście. Żeby jej uniknąć coraz częściej budynki biurowe powstają z myślą o różnych funkcjach: biuro, gastronomia, fitness, przedszkole, sklepy, czy usługi. Najlepsze przykłady takich realizacji uwzględniają również tworzenie terenów zieleni. Mixed-use development to odpowiedź na monofunkcyjne dzielnice biurowe, w których chce pracować coraz mniej osób…
WSPÓŁZALEŻNOŚĆ
Ludzie tworzą miejsca, ale też miejsce kształtuje człowieka. Można pracować w zatłoczonym biurowcu, w którym do windy zawsze jest kolejka. Można pracować w świetnie zaprojektowanym budynku, położonym wśród zieleni. Obydwa miejsca w odmienny sposób będą kształtować osoby, które w nich pracują. Będą wpływać na ich sposób bycia, nastrój, motywację, pomysłowość.
Projektanci i inwestorzy coraz częściej myślą o tym, że tak jak budynek szpitala może dodawać chęci do życia i je odbierać, tak biurowiec ma wpływ na motywację w pracy. Człowieka i architekturę łączy silna współzależność.
PRACOWNIA
Zmienia się sposób pracy. Zmieniają się biura. Kiedyś stanowisko pracownicze było jak scyzoryk – jako jedno narzędzie musiało wspierać wszystkie działania pracownika. Dziś biuro stało się pracownią, w której stoją różne maszyny do pracy na poszczególnych etapach powstawania tego co wytwarzamy. Przestrzeń jest dopasowywana do potrzeb, a nie odwrotnie. Wyposażenie meblowe też musi łatwo się dopasowywać, albo być łatwe do usunięcia…
SPOTIFY I NETFLIX
Kiedyś żyło się na kredyt. Dziś żyje się na abonament. Płacisz miesięczną niewielką kwotę i masz nieograniczony dostęp do zasobów. Muzyka od Spotify-a i filmy od Netflix-a to najbardziej znane tego typu rozwiązania. A gdyby tak meble biurowe mieć już nie na własność i nie w leasingu, ale w abonamencie? Za stałą kwotę ma się dostęp do mebli, a kiedy trzeba je wymienić lub z nich zrezygnować, to wystarczy doczekać do końca miesiąca… Dziś wydaje się to dość abstrakcyjne, ale wiele wskazuje, że z czasem będzie to jedna z typowych usług.
PRYWATNOŚĆ
Abstrakcyjne wydaje się również myślenie o prywatności w biurze. Bo czy w miejscu pracy można zapewnić prywatność komukolwiek oprócz prezesa? A jednak wielu pracowników marzy o tym, żeby nikt ich nie potrącał, gadał nad głową, mimowolnie podsłuchiwał i czytał przez ramię. Na tę potrzebę odpowiadają wydzielone przestrzenie pracy, które powoli wypierają typowy open-space.
Dziś jest to ważniejsze niż wcześniej, bo nowe pokolenie pracowników informacje odbiera już nie tylko przez słowo pisane. Zapis filmowy i dźwiękowy to dziś typowe i bardzo popularne formy przekazu. Żeby z nich korzystać konieczna jest akustyczna prywatność. Możliwość swobodnego słuchania i oglądania mogą rozwiązać dobre słuchawki – coraz częściej będące (tak jak mysz) w komplecie ze służbowym laptopem.
KOMUNIKACJA
Akustyczna prywatność to również zapewnienie warunków do swobodnej rozmowy bez osób postronnych. Jeśli ktoś chce ze sobą porozmawiać, a nie ma ku temu warunków to konwersacja przenosi się na platformy elektorniczne: whatsapp, massanger, hangout, czy skype. Zabiera to sporo czasu i jest mało efektywne w porównaniu z rozmową twarzą w twarz.
Tworzenie pokoi i budek do spotkań w dwie osoby, to jedno z rozwiązań. Innym jest takie projektowanie biura, żeby można było po nim spacerować w kółko – właściwie bez końca. Możliwość rozmowy w czasie przechadzki ceni sobie bardzo dużo osób. Tutaj architektoniczną inspiracją dla wnętrz biurowych jest znany na całym świecie budynek przedszkola, który umożliwia bieganie w kółko bez zatrzymania.
W biurach, w których takich ciągów komunikacyjnych nie da się stworzyć, można instalować specjalne bieżnie biurowe. Spodobają się one również tym, którzy rozmawiając przez telefon nie są w stanie wysiedzieć w miejscu.
DUMA I PRACOWITOŚĆ
Nowoczesne, dopasowane do potrzeb biuro to nie tylko świetne narzędzie pracy, ale również powód do dumy. Możliwość pochwalania się w jakim miejscu pracuję jest ważna dla najmłodszych pokoleń pracowników. To dlatego projektanci uwzględniają w biurach miejsca (wyjątkowy układ mebli, czy po prostu specjalna ścianka) sprzyjające robieniu zdjęć np. selfie, które można pokazać światu nie tylko na Instagramie.
Dumny pracownik chętniej będzie pracował. To ważna uwaga szczególnie w czasach, gdy coraz więcej analityków zwiastuje nadejście kolejnego kryzysu gospodarczego. Czy w obliczu globalnych cięć, polski (coraz lepiej wynagradzany) pracownik nadal będzie tak atrakcyjny jak kilka lat temu? Naszym atutem na tle innych narodowości niezmiennie pozostaje pracowitość. Jeśli wnętrza biurowe będą tę cechę wspierać, to z pewnością łatwiej będziemy przechodzi wszelkie zawirowania gospodarcze.
0 Comments