Nowoczesne rozwiązania dla biura to rozwiązania, które uwzględniają trendy związane z wiekiem pracowników, ich liczbą oraz stylem pracy. Nie bez znaczenia są także społeczne zmiany – pandemia Covid-19 zweryfikowała funkcjonalność rozwiązań na właściwie wszystkich płaszczyznach, także w kontekście urządzania biur. Rozwiązania dla biura będące odpowiedzią na potrzeby pracowników i pracodawców przy jednoczesnym uwzględnieniu aktualnych zasad bezpieczeństwa i higieny będą cieszyły się coraz większą popularnością. W poniższym artykule wskazujemy 5 rozwiązań, które cechują smart office.
1. Funkcjonalne i estetyczne meble
Jak urządzić nowoczesne biuro, w którym spełnione zostaną wytyczne epidemiologiczne? Funkcjonalne stanowisko pracy czy aranżacja przestrzeni open space powinna uwzględniać potrzeby pracownika z zakresu zarówno bezpieczeństwa psychicznego, poczucia prywatności i redukcji fizycznego stresu związanego z przebywania w przestrzeni wspólnej – to warunki niezbędne do kreatywnej i efektywnej pracy biurowej. Aranżacja nowoczesnego biura powinna więc opierać się na innej niż dotychczas geometrii, która zapewni odpowiedni dystans społeczny przy jednoczesnej możliwości prowadzenia interakcji – spotkań indywidualnych, narad 2-4 osobowych czy w dużych grupach.
Meble biurowe takie jak podnoszone pojedyncze biurka, pojedyncze stoły, fotele biodynamiczne i fotele wypoczynkowe proste w utrzymaniu czystości sprzyjają wydzielaniu funkcjonalnych stref. Sprawdzą się zarówno w open space, jak i mniejszych pomieszczeniach. Ciekawym rozwiązaniem w biurze jest także zastosowanie ścianek działowych.
2. Elastyczne miejsce pracy w biurze
Innowacyjne rozwiązania w biurze to m.in. zyskujące popularność hot deski, czyli stanowiska pracy bez przypisanego im na stałe pracownika. Zlokalizowane w jednym lub wielu miejscach w biurze spełniać mogą dwojaką funkcję:
- jako wygodna przestrzeń do pracy dla pracowników stacjonarnych, których zróżnicowany charakter pracy wymaga odpowiednich przestrzeni – np. w wielu działach czy pomieszczeniach;
- jako miejsce dla pracowników pracujących na co dzień poza biurem.
Tzw. hot desk wyposażony w monitor umożliwia każdemu podpięcie laptopa i efektywną pracę bez konieczności zapisywania, przesyłania danych czy uruchamiania sprzętu.
W elastycznych miejscach pracy sprawdzą się również lockery idealne do przechowywania osobistych rzeczy, dokumentów, a nawet laptopów i segregatorów. Najbezpieczniejsze będą te z możliwością zastosowania zamków szyfrowanych elektronicznie z systemem zarządzania (poprzez aplikację).
3. Wygodne rozwiązania dla pracy poza biurem
Praca łączona – zdalna i stacjonarna wymaga rozwiązań technologicznych dostosowanych do pracy w różnych warunkach. Sprzęt pozwalający na swobodną komunikację z pracownikami czy klientami przebywającymi poza siedzibą to elementy wyposażenia niezbędne w nowoczesnym biurze. Ekrany umożliwiające bezprzewodowe wyświetlanie obrazu, wysokiej jakości głośniki w salach spotkań pozwolą na efektywne prowadzenie spotkań. Z kolei cienkie notebooki z długim czasem baterii wyposażone w systemy zabezpieczające pozwalają na pracę w każdych warunkach.
4. Systemy dla pracy zespołowej
Interakcje społeczne to często jedna z głównych motywacji pracy stacjonarnej. Projektowanie biur uwzględniać powinno zatem stworzenie stref odpowiednich do pracy zespołowej, uwzględniających nowe standardy. Przykładowo – zamiast jedengo długiego stołu w sali konferencyjnej lepiej sprawdzi się kilka wydzielonych stref – stolików. Pozwoli to na zoptymalizowanie zagęszczenia pracowników uczestniczących w spotkaniu (a odległość zostanie nadal zachowana).
Doskonale sprawdzą się również niewielkie strefy spotkań wyodrębnione za pomocą szklanych ścianek działowych, zlokalizowane w różnych częściach biura tak zwane huddle space. Te mini sale konferencyjne przeznaczone dla jedynie 2-4 pracowników, w pełni wyposażone w systemy wideokonferencyjne, umożliwiają komunikację z innymi działami firmy czy klientami. Zastosowanie elektrycznej folii na elementy szklane lub zasłon, które można regulować zdalnie, pozwala na nowoczesne i wygodne zarządzanie przestrzenią biurową, która dzięki niej stanie się maksymalnie dopasowana do pracowników.
W większych firmach, w których przestrzenią dominującą był open space, dobrze sprawdzą się także budki akustyczne – zapewniają nie tylko ciszę i prywatność, ale i wytyczają przestrzeń do spotkań. Możliwość zastosowania rozwiązań multimedialnych wewnątrz stwarza także możliwość prowadzenia spotkań z klientami lub pracownikami online.
5. Serwis i monitorowanie bezpieczeństwa
Inteligentne budynki to obiekty wyposażone w systemy czujników zintegrowane w jeden system zarządzania. System zarządzania budynkiem świetnie sprawdza się właśnie w przestrzeniach biurowych – to ciekawe i coraz bardziej popularne rozwiązanie, pozwalające na monitorowanie i optymalizację systemów – przeciwpożarowych, alarmowych, sterowaniu klimatyzacją, ogrzewaniem a także kontrolą dostępu oraz systemów teleinformatycznych. Sterowanie bezdotykowe – oświetleniem, roletami, dźwiękiem ma także znaczenie w kontekście zachowania higieny – minimalizowanie konieczności dotykania tych samych włączników czy pokręteł wpływa na poczucie bezpieczeństwa pracowników, a także sprzyja utrzymaniu czystości.
Zautomatyzowane systemy pozwalające np. na rezerwację miejsca w sali czy całego pokoju konferencyjnego to ciekawe rozwiązanie do zastosowania w większych firmach.
Skorzystaj z fachowego doradztwa w zakresie aranżacji biur!
Jak stworzyć i urządzić nowoczesne biuro, które odpowiadać będzie potrzebom pracowników? Jak wybrać firmę do aranżacji biura? Decydując się na aranżację, warto postawić na profesjonalistów. Nasza firma oferuje kompleksowe usługi w skład których wchodzi fit-out czyli realizacja przestrzeni biurowej obejmująca wszystkie etapy techniczne i aranżacyjne. Usługa ta pozwala na utworzenie funkcjonalnego i estetycznego miejsca pracy, dostosowanego do potrzeb pracowników związanych nie tylko z rodzajem wykonywanej przez nich pracy, ale także wieku czy indywidualnych preferencji.
0 Comments