Aranżacja biblioteki publicznej w Jarosławiu to przedmiot realizacji przeprowadzonej przez krakowski oddział naszej Firmy. Prace odbywały się pod nadzorem panów Grzegorza Rumiana i Grzegorza Nowaka. Poznaj szczegółowy przebieg wdrożenia tej inwestycji.
Kto był naszym Klientem?
Podmiotem zamawiającym naszą usługę była miejska biblioteka publiczna w Jarosławiu. Realizacja inwestycji odbywała się przy wsparciu środków finansowych z Unii Europejskiej. Wnętrze biblioteki wymagało remontu i przystosowania do najnowszych standardów dla tego typu obiektów. W tym przypadku chodziło m.in. o wykonanie przestrzeni bibliotecznej w sposób bardziej ergonomiczny i poprawiający komfort korzystania z jej zasobów, podzielonych na trzy strefy, tj.: wypożyczalnię dla dorosłych, wypożyczalnię dla dzieci, oraz ogólnodostępną czytelnię główną. Projekt aranżacji został wykonany przez zewnętrzne biuro architektoniczne i uwzględniał też rozwiązania na potrzeby prowadzonej przez bibliotekę działalności kulturalno-oświatowej dla dzieci i młodzieży.
Dlaczego wybrano naszą Firmę do realizacji inwestycji?
Aranżacja biblioteki była wykonywana przez naszą firmę w następstwie wygranego postępowania przetargowego ogłoszonego przez jarosławską Bibliotekę Publiczną. Nasza oferta okazała się najlepsza z uwagi na to, że zawierała wszystkie prace logistyczne i wykonawcze wynikające z wdrożenia projektu, a także spełniała oczekiwania Zamawiającego wobec założeń aranżacyjnych przyjętych dla Inwestycji ww. projekcie. Istotny był też fakt, że zobowiązaliśmy się również do dostarczenia w krótkim terminie dedykowanych mebli bibliotecznych, które należało najpierw zaprojektować, później zbudować prototypy, by na końcu je wyprodukować. Nadmieńmy że wyposażenie instytucji kultury to typ realizacji, z którym mamy duże doświadczenie zwieńczone wieloma sukcesami.
Przebieg prac aranżacyjnych w bibliotece
Część publiczna
Wszystkie prace aranżacyjne prowadzone były według projektu przygotowanego przez zewnętrzne biuro architektoniczne. Niemniej nasze zadanie polegało na doborze odpowiedniego asortymentu, którego elementy miały spełniać wszystkie przepisy specyfikacji przetargowej. Elementy te musiały być jednocześnie zaakceptowane przez ww. biuro architektoniczne.
W przypadku publicznej – ogólnodostępnej części biblioteki – tutaj wszystkie meble były wykonywane pod indywidualny projekt. Musiały w związku z tym posiadać odpowiednie wymiary i kształty. Wszystko po to, by mieściły się w miejscach, które wyznaczyli dla nich w przestrzeni architekci. Dodajmy, że np. żaden regał stojący obok kolejnego nie był identyczny. Wykonanie takich mebli stawiało wysokie wymagania techniczne ze względu na nietypowe kształty ścian czy nieregularność zastosowanych form i materiałów. Co do materiałów, to np. niektóre elementy w meblach zostały wykonane ze szkła fusingowego, które należało poddać obróbce w taki sposób, by otrzymać odpowiednią jego barwę, grubość i fakturę. Skąd wziął się taki zamysł architektów? Otóż stylizacja miała nawiązywać do historii miasta Jarosławia, przez które w średniowieczu przebiegał szlak bursztynowy.
Innym nietypowym i wymagającym rozwiązaniem zastosowanym w meblach, które przygotowaliśmy na specjalne zamówienie do biblioteki, było zastosowanie w nich elementów z pleksiglasu. Trudność polegała na tym, by nadać im kształt i wymiary idealnie pasujące do wnętrz brył każdego regału. Efekt naszych prac możesz ocenić sam w galerii zdjęć z realizacji, którą znajdziesz na dole strony – pod tekstem.
W każdym z działów biblioteki, o których pisaliśmy na początku artykułu, należało też zastosować oddzielne rozwiązania architektoniczne i meblowe, które ułatwiają korzystanie nie tylko z książek, lecz także z czasopism, płyt CD czy sprzętu multimedialnego. Stąd każdy z omawianych działów posiada inne rozwiązania funkcjonalne i utrzymany jest w nieco innej stylistyce, która określa jego funkcję.
Część administracyjno-biurowa i aneks kuchenny
Na tę część realizacji projektu biblioteki składał się asortyment mebli biurowych i kuchennych z naszego katalogu firmowego. Prace na tym etapie obejmowały dostarczenie mebli wraz z montażem i rozstawieniem według projektu. Ponadto w części kuchennej zainstalowaliśmy również sprzęt sprzęt AGD oraz płytę grzewczą i lodówkę. Po zakończeniu prac przez ekipę Office Plus, zarówno pomieszczenia biurowe, jak i kuchnia od razu były przygotowane do użytku.
Na czym polegała specyfika realizacji?
Na specyfikę realizacji składała się przede wszystkim różnorodność form wyposażenia, które należało w dużej części wykonać od samego początku i zastosować na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, ściśle trzymając się dokumentacji projektowej. Obiekt nie był duży, lecz aranżacyjnie bardzo zróżnicowany. Należy przez to rozumieć mnogość oraz bogactwo kształtów i zróżnicowaną wielkości mebli; zastosowanych zostało dużo dedykowanych rozwiązań funkcjonalnych, w tym także elementów symbolicznych, odwołujących się do identyfikacji historycznej miasta. W praktyce prace wymagały od nas również świetnego skoordynowania logistyki dostaw opisywanego wyposażenia, tak by dotarło do miejsca realizacji bezpiecznie, w odpowiedniej kolejności, i przede wszystkim na czas. Oczywiście stanęliśmy na wysokości zadania. Aranżacja biblioteki to udana realizacja. Zobacz jak wygląda efekt naszych prac w galerii.