Aranżacja wnętrz biurowo-projektowych dla agencji reklamowej

Początek projektu sięga marca 2014 roku, kiedy to otrzymaliśmy zapytanie od pewnego studia reklamy o wycenę określonego typu zabudowy meblowej do kontraktu dla znanego producenta urządzeń AGD. Nasza oferta została zaaprobowana, a meble, które wówczas dostarczyliśmy, okazały się „strzałem w dziesiątkę”, wystawiając nam bardzo dobrą rekomendację. Po niedługim czasie, przedstawiciele studia reklamy zgłosili się do nas ponownie, gdyż, jak się okazało, byli na etapie realizacji inwestycji własnego biurowca, do którego potrzebowali również w perspektywie kilku miesięcy, kompletnej aranżacji meblowej. I tak właśnie rozpoczęła się aranżacja wnętrz biurowo-projektowych dla agencji reklamowej.

Od samego początku budowy biurowca pracował przy nim architekt, który na zlecenie Inwestora stworzył koncepcję zewnętrzną budynku, jak i całego wnętrza. Motywem przewodnim były konkretne kolory, na zasadzie kontrastu zieleni i czerwieni. W tych właśnie kolorach miała być wykonana fasada obiektu, ale także elementy wyposażenia wnętrz.

Na uwagę zasługuje kształt obiektu w postaci samochodu. Przyjęta forma wynika z zamiłowań właściciela Firmy, który chciał w ten sposób podkreślić swoje zainteresowania, a jednocześnie wyróżnić biurowiec na tle innych tego typu budynków w okolicy. Podobnie jak na zewnątrz, w środku znajdują się również elementy dekoracyjne kojarzące się z motoryzacją – lecz nie tylko one – ponieważ w skład wyposażenia meblowego, które dostarczyła nasza Firma, weszły również fotele pracownicze przypominające swoje samochodowe odpowiedniki. Dostawa takich foteli była jednym z podstawowych warunków powierzenia nam omawianej realizacji – oczywiście stanęliśmy na wysokości zadania. Dodajmy że podczas aranżacji recepcji motywem przewodnim wnętrza była lada w czerwonym kolorze frontu, kojarzącym się ze sportowym samochodem.

Przestrzeń biurowa dla grafików i marketingowców

Pierwsze wnętrze, które widzi Klient wchodzący do budynku, to sala grafików, będąca wiodącym działem Firmy Inwestora. Pomieszczenie miało robić od razu imponujące wrażenie, zresztą, nie mniej efektownie miały się prezentować też pozostałe wnętrza. Dlatego etap wyboru asortymentu meblowego był bardzo szczegółowy i nawet przy naszym wsparciu trwał około półtora miesiąca.

Od samego początku w aranżacji sali rządziła tendencja, by rozdzielić otwartą przestrzeń typu open space na dwa tzw. teamy, czyli na zespoły pracowników odpowiedzialne za grafikę i marketing. Również od samego początku szliśmy w kierunku koncepcji, by centralnym i zarazem głównym obszarem roboczym był środek wnętrza – nadmieńmy, że sala ma dużą powierzchnię. Stanowiska dla pracowników miały się składać z dwóch wysp ustawionych z biurek w kształt litery „T”. Pozostała przestrzeń, jak np. powierzchnia wzdłuż ścian, została przeznaczona pod duże szafy i regały na dokumentację, oraz mniejsze szafki na plotery wykonane pod wymiar.

Nasz Klient z dużą uwagą rozważał to, jak podkreślić wiodące kolory, czyli czerwień, zieleń oraz antracyt, również występujący w aranżowanych wnętrzach. W związku z tym, przedstawiliśmy bardzo wiele różnych wariantów biurek pod względem konstrukcyjnym i wizualnym m.in. proponując że w kolorze antracyt wykonamy płozy i obrzeża blatów, natomiast czerwień pojawi się na tapicerowanych przegrodach pomiędzy biurkami. Tak też się stało.

Dodatkowo wszystkie biurka zostały wyposażone w mobilne kontenery o wzmocnionych kółkach oraz wzmocnionym dnie. Co ciekawe i nietypowe, w przypadku kontenerów zastosowaliśmy nakładkę tapicerowaną na górnej części w kolorze identycznym jak przegrody. Rozwiązanie zostało przyjęte według naszego pomysłu, gdyż, jak się dowiedzieliśmy, praca grafików i marketingowców wymaga częstych konsultacji i przechodzenia ze stanowisko na stanowisko. W takich okolicznościach uznaliśmy, że kontener jako dodatkowe krzesło, będzie świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu pracownicy będą mogli prowadzić konsultacje na siedząco.

Elementem, który wymagał od nas pewnego wysiłku, było wykonanie stworzonych przez architekta formatek podwieszanych pod sufitem. Figury te występowały w dwóch różnych kształtach i trzech kolorach: limonka, czerwień i żółć. Zarys formatek obejmował kwadrat, jednak część boków była wklęsła, część wypukła. Należało zatem przy ich produkcji wykonać wysokiej jakości cięcie przy użyciu obrabiarki CNC, tak by osiągnąć jak najwyższą dokładność krawędzi i estetykę. W związku z tym, że formatki miały układać się w jedną bryłę bez widocznych połączeń, zastosowaliśmy też odpowiedni rodzaj płyty – w tym przypadku MDF – którą dla jak najlepszego efektu wizualnego poddaliśmy dodatkowej obróbce lakierniczej i polerowaniu.

Poniżej załączamy listę mebli i asortymentu dekoracyjnego w ujęciu ilościowym, wykorzystanego podczas realizacji projektu:

  • 30 sztuk foteli obrotowych;
  • 16 sztuk płyt kształtowych podwieszanych;
  • 1 lada recepcyjna;
  • 24 stanowiska pracownicze z przegrodami;
  • 16 kontenerów mobilnych z nakładką;
  • 5 szafek 2 OH z frontem przesuwnym;
  • 5 regałów 2 OH;
  • 5 szafek 4 OH;
  • 3 szafy 6 OH;
  • 2 szafy ubraniowe;
  • Komplet metalowych szafek ubraniowych dla 12 osób.

Wykonanie okablowania biura

Już na samym początku zachęcaliśmy Inwestora do wykonania profesjonalnej sieci kabli zasilających i komunikacyjnych na terenie biura. Nasza inicjatywa została podtrzymana. W efekcie wszystkie przewody zamaskowaliśmy tak, by nie występowało wrażenie nieporządku, oraz by wyeliminować ryzyko przypadkowego zaczepiania przez pracowników. Chodziło nam przede wszystkim o zachowanie jak najlepszej estetyki wnętrza, które architekt zaaranżował z taką pieczołowitością. Zepsucie efektu kablami byłoby jak przysłowiowe „wypuszczenie całej pary w gwizdek”. Wobec tego, w biurkach zastosowaliśmy m.in. przelotki kablowe, plus rynny kablowe, i przy każdym stanowisku roboczym zamaskowaliśmy też wszystkie listwy zasilające.

Nie obyło się bez pewnych niespodzianek. Mianowicie okazało się, że przyłącza podłogowe – tzw. floorboxy – znajdują się w innym miejscu niż to opisano w otrzymanym przez nas projekcie. To spowodowało trudność przy ustawianiu dwóch wspomnianych na początku wysp pracowniczych, a dokładniej, ograniczało nas to w zachowaniu odpowiedniej szerokości ciągu komunikacyjnego. Ostatecznie udało nam się wyeliminować niedogodność wprowadzając nieco inną konfigurację ustawienia biurek.

Warto wspomnieć o innym trudnym przypadku, z którego udało się nam „wyjść cało”. Według ustaleń z Inwestorem, przed przystąpieniem naszej Firmy do działań, zatrudniona przez niego ekipa wykończeniowa miała zakończyć wszystkie prace na terenie obiektu. Niestety pojawił się spory poślizg czasowy po jej stronie. Nie chcąc by meble naszego Klienta zostały zabrudzone lub uszkodzone wstrzymaliśmy część dostaw do miejsca realizacji. To spowodowało, że znaczną ilość asortymentu aranżacyjnego musieliśmy przechowywać tymczasowo w magazynach na terenie oddziału naszej Firmy. Całe szczęście znając z własnego doświadczenia podobne przypadki, byliśmy na taką sytuację przygotowani.

Nowoczesna aranżacja wnętrz przebiegła pomyślnie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z efektów naszych prac.