Kolorowe biuro dla kreatywnych

W zeszłym roku mieliśmy przyjemność realizować projekt dla firmy z branży mediowej, z którą współpracujemy już od kilku lat. Tym razem naszym zadaniem było wyposażenie w meble stałe i ruchome kolorowego biura dla młodych i kreatywnych pracowników. Cechą charakterystyczną tego zlecenia była konieczność naszej ścisłej współpracy z architektem, który wcielił w życie szereg ciekawych, odważnych rozwiązań.

 

WIELOLETNIA WSPÓŁPRACA

Zważywszy na kilkuletnią współpracę i zaufanie, jakim jesteśmy obdarzeni przez naszego Partnera, zwrócił się on do nas o pomoc przy wyposażeniu nowego, kolorowego biura, wyposażonego w kilka nietypowych rozwiązań – zaprojektowanych z myślą o kreatywnym zespole. Nad całością projektu czuwał architekt, którego zadaniem było zaprojektowanie przestrzeni, kolorów oraz dobór konkretnych mebli na podstawie naszych rekomendacji. Do głównych zadań Office Plus należało doradztwo techniczne, którego efektem miało być wykonawstwo i dostarczenie mebli trwałych, solidnych i funkcjonalnych.
Początkowo realizację projektu planowano na lato 2015 roku, jednak pace budowlane przeciągały się, w związku z czym ostateczny montaż nastąpił pod koniec roku i trwał 8 dni, co było czasem stosunkowo krótkim biorąc pod uwagę rozległość prac (120 samych stanowisk roboczych). Do tego momentu gotowe meble były magazynowane.

 

KOLORY SĄ WAŻNE

Jednym z najistotniejszych elementów tej realizacji była aranżacja kolorystyczna wszystkich pomieszczeń. Architekt nie unikał motywów czerwieni, zieleni i odcieni niebieskiego, które nie stanowiły jednak sedna projektu, a były gustownie wkomponowanym dodatkiem do szarości i bieli – dominujących w dostarczonym asortymencie meblowym. Bardzo ciekawe było również zastosowanie paneli winylowych w części recepcyjnej i na korytarzu. Są one raczej rzadko spotykanym elementem w biurach, między innymi ze względu na swoje właściwości akustyczne. W tym projekcie jednak zadbano o to, by podkłady pod panele znacząco redukowały emitowane przez nie dźwięki, przez co stały się one bardzo nietypowym elementem aranżacyjny, odcinającym się nieco pod względem kolorystycznym od wykładzin pokojów pracowniczych i gabinetów.

DBAŁOŚĆ O DETALE

Wybrane ostatecznie meble odznaczają się nie tylko dużą trwałością, funkcjonalnością i ciekawym wzornictwem, ale posiadają również kilka interesujących detali, które doskonale dopełniają ich wygląd. Na przykład krzesła w sali konferencyjnej, choć na pierwszy rzut oka zwyczajne, posiadają drewniane podłokietniki z widoczną z boku strukturą drewna, które jednak pokryte są od góry białym laminatem (znacznie zwiększającym ich trwałość). Warto zauważyć, że wnętrze siedziska i oparcia jest tapicerowane, co poprawia komfort siedzenia. Również stoły konferencyjne (bardzo ustawne – można je dowolnie konfigurować) posiadają ciekawy szczegół nadający im niezwykłego charakteru. Jest nim chromowana wstawka między szczytem nogi, a blatem. Kolejny element wyposażenia, na który należy zwrócić uwagę, to bardzo ergonomiczne siedziska i oparcia krzeseł pracowniczych. Siedziska są odpowiednio wyprofilowane, tak by tętnice udowe nie były narażone na zbytni nacisk. Oparcia są jednocześnie sztywne i przewiewne, tak by plecy mogły „oddychać”.

 

ELEMENTY NIESTANDARDOWE

Nasze kolorowe biuro nie mogło się obyć bez elementów niestandardowych, których próżno szukać w typowych wnętrzach. W tym wypadku kreatywność architekta ujawniła się między innymi w konfiguracji biurek pracowniczych. Część z nich złożona jest w układy benchowe, w których każde stanowisko oddzielone jest ściankami aż z trzech stron, co jest sytuacją rzadko spotykaną. Na wyróżnienie zasługuje również wysokość tych ścianek – jest ona większa niż standardowo. Aby zapewnić jak największy poziom prywatności są one dodatkowo tapicerowane – zarówno ze względów estetycznych (obecność kolorów spójnie nawiązujących do wykładziny), jak i akustycznych (redukcja hałasu). Inne biurka z kolei, choć również są złączone w układy benchowe, nie posiadają żadnych ścianek oraz kontenerów.
To jednak nie koniec nietypowych rozwiązań – w tym samym pomieszczeniu mieszczą się również stoły okrągłe, z mediaportami, przy których mogą siedzieć czteroosobowe zespoły pracownicze. To bardzo wygodna i dająca dużo przestrzeni forma konfigurowania stanowisk pracowniczych, która w pierwszym zamyśle miała być powszechnie obowiązującą. Na przeszkodzie stanęła jednak niewystarczająca ilość miejsca, w związku z czym mamy do czynienia z tak wieloma różnymi rozwiązaniami. Na uwagę zasługuje również „surowy”, industrialny sufit, rzadko spotkany w biurach, który podkreśla klimat całego pomieszczenia. Również elementy mniej widoczne zostały dokładnie zaplanowane. Do szatni przeznaczonej dla osób dojeżdżających do pracy rowerem dostarczyliśmy wysokiej klasy metalowe szafki niemieckiej produkcji. Co ważne ich konstrukcja składa się nie tylko z samej blachy, dzięki czemu są one dużo cichsze niż te spotykane w typowych szatniach, basenach i innych tego typu miejscach.

Aranżacja kolorowego biura dla kreatywnych zespołów z branży mediowej nie jest łatwym zadaniem – bo nomen omen wymaga kreatywności oraz gruntownej wiedzy, dzięki której można dobrać meble nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale także trwałe. W tym wypadku jednak świetna współpraca na linii architekt-wykonawca pozwoliła stworzyć bardzo ciekawe, kolorowe i nietuzinkowe przestrzenie biurowe.