Kolejnym naszym projektem było kompleksowe wyposażenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie. Tym razem zorganizowany został przetarg, w którym złożyliśmy ofertę, przygotowaną na bazie naszego wieloletniego doświadczenia i wielu podobnych realizacji. Ostatecznie to właśnie nasza oferta została uznana za najkorzystniejszą.
Wyposażenie Biblioteki w Głogowie był dużym projektem, który zakładał dostarczenie zarówno mebli, jak i wyposażenia ruchomego (np. ścianki czy podesty ekspozycyjne) i oznaczeń wizualnych. Wcześniej w tych pomieszczeniach również znajdowała się biblioteka, jednak zdecydowano, że przejdzie ona gruntowny remont, a następnie zostanie zupełnie na nowo wyposażona.
Czas realizacji wynosił 50 dni i miał się zakończyć 7 lipca 2015 roku. Z uwagi na bardzo dobrze opracowany przez architekta projekt, wszystkie prace związane z wyposażeniem biblioteki przebiegały bardzo sprawnie i bez problemu zmieściliśmy się w umówionym czasie (sam montaż trwał z przerwami ok. 7 dni roboczych). Co więcej, projekt był również przygotowany z dużą dozą szczegółowości, dzięki czemu otrzymaliśmy kilka istotnych wytycznych natury technicznej. To z kolei pozwoliło tak dobrać poszczególne elementy wystroju, by idealnie do siebie pasowały i by mogły służyć bezawaryjnie przez wiele lat.
Z uwagi na rozległość prac, odbyło się kilka spotkań konsultacyjnych, które dotyczyły głównie odbioru materiałów czy szczegółów związanych z kolorystyką. Zaraz po nich rozpoczęliśmy zamawianie i produkcję wyposażenia.
W toku realizacji wyposażenia biblioteki nie napotkaliśmy na większe problemy. Oczywiście wykonywaliśmy własne pomiary, gdyż część wymiarów różniła się nieznacznie od tych ujętych w projekcie, ale nie były to różnice na tyle duże, by w jakikolwiek sposób zagrozić odbiorowi prac w terminie. Bez większych przeszkód dostosowaliśmy meble do stanu obecnego.
Układ pomieszczeń, które mieliśmy wyposażyć, był w miarę standardowy – podobne znaleźlibyśmy w każdej innej bibliotece. Wśród nich można wyróżnić miejsca takie jak:
- Główna wypożyczalnia dla dorosłych
- Część multimedialna („kącik konesera”)
- Część dla dzieci
- Część dla młodzieży (przejście z części dla dzieci przez tzw. „szafę z Narnii”)
- Gabinet kierownika biblioteki
- Szatnia
- Pomieszczenie socjalne
- Mały magazyn
- Hol wejściowy
Jedynym niestandardowym elementem jest właśnie wspomniana wyżej część dla młodzieży, do której wchodziło się przez tak zwaną „Szafę z Narnii”. Była to specjalnie wbudowana w ścianę szafa, której jedne skrzydło otwierało przejście do innego pomieszczenia, a żeby się tak dostać należało przejść pokonać szereg rozwieszonych na wieszakach elementów garderoby.
W tej bibliotece zdecydowana większość książek jest dostępnych do czytania na miejscu, można je fizycznie dotknąć, wziąć z półki i usiąść w wygodnym miejscu, by poczytać. Projektanci wzięli ten fakt pod uwagę, dzięki czemu w różnych częściach biblioteki znajdowały się sofy, krzesła i siedziska. Tylko cześć książek z archiwum jest niedostępna – to te wycofane z obiegu, albo nowe, jeszcze nieskatalogowane, nieprzygotowane do wypożyczenia. One znajdują się w specjalnych szafach.
Wyposażenie biblioteki polegało na dostarczeniu wszystkich mebli i elementów ruchomych. Wśród elementów przez nasz przygotowanych można wyróżnić między innymi stoły, krzesła, fotele, mniejsze regały wiszące na ścianach, „szafa z Narnii”. Naszym zadaniem było również dostarczenie i zamontowanie ruchomych elementów wystawienniczych (np. podesty), charakterystycznych neonów świetlnych w kształcie chmurek oraz tablic metalowych z napisami. Aby wszystko zostało odpowiednio dopięte musieliśmy skoordynować pracę aż sześciu różnych podmiotów.
Jednym z największych wyzwań były dla nas wspomniane wyżej neony, ponieważ dostarczaliśmy je po raz pierwszy. Projektant przedłożył nam bardzo precyzyjne wytyczne, w wyniku których zdecydowaliśmy się na gięte rurki wypełnione specjalnym gazem (tak jak klasyczny neon). Stanowią one element czysto dekoracyjny – nie dostarczają tyle światła, by można je uznać za element oświetlenia.
Nazwa całego projektu to BLOG (skrót od nazwy: Biblioteka Lokalna Osiedla Głogowskiego), co świetnie koresponduje z jego ideą. Na licznych elementach ruchomych i ścianach umieszczono to charakterystyczne nazewnictwo – dostarczenie większości z „oznakowanych” materiałów dekoracyjnych również leżało w naszej gestii.
Klient był zadowolony z efektu naszych prac, czego wyrazem było zaproszenie nas na oficjalne otwarcie odnowionej biblioteki. A jak wszystkie pomieszczenia wyglądały po zmianie aranżacji? Zachęcamy do obejrzenia poniższej galerii zdjęć.