Wyposażenie szpitala w Wadowicach

Nazwa Office Plus wskazuje na to, że główny obszar naszej działalności stanowi wyposażenie wszelkiego rodzaju pomieszczeń biurowych. To prawda, ale jest jeszcze szereg innych obiektów użyteczności publicznej, przy których pracujemy. Są nimi na przykład placówki medyczne. I tak niedawno powierzono nam wyposażenia szpitala w Wadowicach.

 

NIETYPOWE ZLECENIE

Praca przy wyposażaniu Szpitala Powiatowego w Wadowicach była od początku zleceniem nietypowym – i to co najmniej z kilku powodów. Przede wszystkim mieliśmy do czynienia tylko z jednym pawilonem (nowo wybudowanym, przy współudziale środków unijnych), składającym się z czterech kondygnacji – piwnicy, parteru oraz dwóch pięter.
Omawiany etap prac dotyczy trzech pierwszych kondygnacji, które wymagały dostarczenia bardzo różnego rodzaju mebli i zabudów. Ostatnie piętro jest już co prawda przez nas częściowo zaaranżowane, ale główne prace ruszą tam dopiero w późniejszym etapie. Tam również konieczne było dostarczenie nietypowego wyposażenia, takiego jak wykonanie jednoczęściowego długiego blatu z corianu. Chodziło o blat dla oddziału położniczego, złożony z umywalki i wanienki dla noworodków.

O nietypowości tego zlecenia świadczy również fakt, że część prac wykonujemy jako podwykonawca generalnego wykonawcy, a część jako firma, która wygrała przetarg na wyposażenie dodatkowe. Wszystko przebiegało jednak harmonijnie i bez najmniejszych problemów, co jest między innymi efektem wieloletniej współpracy z głównym wykonawcą, z którym mieliśmy okazję pracować przy aranżacji czterech innych placówek medycznych.

TYPOWE WYPOSAŻENIE SZPITALNE

Część dostarczonego wyposażenia jest oczywiście tożsama lub podobna do tego, jakie dostarczamy na co dzień do innych obiektów. Lada recepcyjna, meble do pokojów pielęgniarek, czy część przedmiotów w salach chorych, to typowe meble. Jednakże mieliśmy tutaj również do czynienia z nietypowymi częściami zabudowy, a także jej pojedynczymi elementami, które robiliśmy pierwszy raz, dzięki czemu zdobyliśmy nowe doświadczenie.

Jednym z doskonałych przykładów dostarczenia nietypowego wyposażenia jest specjalistyczna „zmywarka”, czyli sprzęt służący do mycia i wyparzania naczyń, z którymi mają styczność pacjenci. Jest to urządzenie podobne do domowej zmywarki, jednak pracuje dokładniej i szybciej. Precyzyjne i pełne zmywanie zajmuje jej tylko do 5 minut. Ponadto, w pokojach pielęgniarek i w kuchni oddziałowej, zamontowaliśmy szereg elementów wyposażenia nierdzewnego, wykonanego ze stali kwasoodpornej.

Oprócz montażu wyżej wymienionych urządzeń specjalistycznych, naszym zadaniem było również dostarczenie systemów zabudowy bardziej standardowych, jednakże ściśle dostosowanych do wszelkiego rodzaju przepisów dotyczących szpitala. I tak na przykład ścianki działowe w kabinach prysznicowych, czy pokojach masaży wykonane zostały ze specjalnego, wodoszczelnego materiału i osadzane są na stalowych nóżkach – tak, by domycie podłogi w każdym zakamarku było jak najłatwiejsze i żeby nie było ani kawałka wolnego miejsca do rozwoju bakterii. W ten sam sposób były również projektowane wszelkie szafki i pozostałe meble, w tym zabudowy wnękowe – zabudowa musiała być pełna, bez pozostawiania szczelin, w których mógłby osadzać się kurz.

BIURO I SZPITAL – CO MAJĄ WSPÓLNEGO?

Z przymrużeniem oka, różnicę między wyposażaniem biur i szpitali można przyrównać do prowadzenia samochodu osobowego i ciężarówki. Wykonując zarówno jedną, jak i drugą czynność, jeździmy po tych samych drogach i stosujemy się do tych samych przepisów. Jednak szereg okoliczności związanych ze specyfiką pojazdu sprawia, że jazda wyglądu zupełnie inaczej. Dokładnie tak samo jest w przypadku tak charakterystycznych zleceń, jak wyposażenie szpitala – procedura przetargowa, współpraca z klientem lub generalnym wykonawcą i sam dobór mebli oraz sprzętu odbywa się na podobnych zasadach, ale specyfika niektórych urządzeń, wymagania ich dotyczące oraz niejednokrotnie sposób montażu, stanowią często spore wyzwanie (zwłaszcza, że większość rzeczy jest dostarczana na zamówienie, na wymiar lub ze specjalnych materiałów).

Ciekawym przykładem obrazującym złożoność pracy przy wyposażaniu szpitala jest pozornie prosta czynność montażu lustra w łazience. Zgodnie z projektem mieliśmy zamontować bardzo duże lustro. Jednak z uwagi na szereg przepisów i wytycznych (w tym rozporządzenie Ministra Zdrowia), musieliśmy wyciąć w nim miejsce na wiele kontaktów i gniazdek, a wszelkie ewentualne szczeliny dokładnie wypełnić i zabezpieczyć. Wymierzenie miejsca na otwory, na tak wielkiej tafli szkła i nacięcie jej bez najmniejszego uszkodzenia, wymagało niezwykłej precyzji. Nie mieliśmy wątpliwości, że nam się uda, ale to zadanie było po prostu dużo bardziej wymagające niż zazwyczaj. Mimo nietypowych wymagań, wszystkie prowadzone przez nas prace w szpitalu w Wadowicach zostały wykonane sprawnie, bo w około 2 tygodnie.